Offcanvas Info

Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

Oszczędność energii przy klimatyzacji

Dlaczego klimatyzacja oszczędza energię?

Czemu możemy się spodziewać niższych rachunków za ogrzewanie wykorzystując do niego technologię kojarzoną z chłodzeniem? Ogrzewanie za pomocą klimatyzatorów może wydawać się nieoczywiste.
Jednak wystarczy prześledzić proces działania klimatyzacji by rzecz okazała się prosta.

Klimatyzacja – w trybie chłodzenia – działa na zasadzie odbierania ciepła z pomieszczenia, przekazywania go czynnikowi chłodzącemu i wydalania jego nadmiaru poza pomieszczenie. Dzięki bardzo wydajnym wymiennikom ciepła oraz nowoczesnym czynnikom chłodzącym proces ten łatwo jest odwrócić, dzięki czemu można pobierać ciepło z otoczenia i tłoczyć je do wnętrza.


Przy czym należy zauważyć, że pojęcie „ciepło” jest bardzo względne. Dla człowieka „zimno” zaczyna się od zera stopni w skali Celcjusza. Temperatury poniżej zera to już bardzo zimno. A czym jest „zimno” dla fizyka? Zimno to nie jest osobny stan materii czy energii – to dosłownie „brak ciepła”. Jeśli jest zimno – to energia cząstek w gazach, ciałach stałych i cieczach – magazynowana w nich i odczuwana przez nas jako „ciepło” a objawiająca się drganiami cząsteczek jest niska. Im niższa energia cząstek substancji tym jest ona dla nas zimniejsza. Warto zauważyć, że brak energii występuje w przyrodzie dopiero przy zerze – ale nie naszym, skromnym zerze a przy zerze absolutnym. Czyli minus 270 stopni Celcjusza. Dopiero w takiej temperaturze ruch cząstek zamiera całkowicie. Nowoczesne pompy ciepła i klimatyzatory AIRWELL wyposażone są w technologię (wydajne wymienniki ciepła, nowoczesne czynniki chłodzące), które umożliwiają odzyskiwanie energii drgających cząstek przy temperaturach dochodzących do -15 stopni. Urządzenia są w stanie tą energię odzyskać, zmagazynować, przetworzyć i oddać do pomieszczenia jako ciepłe powietrze.

 
I tu kryje się sekret klimatyzacji jako wydajnego i taniego urządzenia grzewczego. Nie musi ona „produkować” ciepła. Zwykły grzejnik elektryczny, spalinowy czy olejowy musi spalić zadaną substancję (lub wykorzystać prąd) by wytworzyć z niej energię, która dopiero ogrzeje coś (odpromiennik, wymiennik ciepła, kaloryfer), co odda to ciepło otoczeniu. W przypadku wykorzystania pomp ciepła i klimatyzacji ciepła nie trzeba wytwarzać. Dzięki czemu jedyna energia jakiej potrzebują klimatyzatory to ta, potrzebna na jego przekazanie do środka. O tym, że taniej jest zapłacić za przesyłkę rzeczy już istniejącej niż wyprodukować taką rzecz na miejscu nikogo nie trzeba przekonywać. I za to płacimy gdy grzejemy klimatyzacją – za przesyłkę ciepła z zewnątrz do wewnątrz. Mając inne rozwiązania grzewcze płacimy za cały proces produkcji ciepła wraz ze wszystkimi stratami tego procesu na każdym etapie.

Zapisz się do newslettera

Zapraszamy do subskrypcji naszego newslettera. W cyklicznym newsletterze przedstawiamy nowości sprzętowe, dzielimy się wiedzą i doświadczeniem publikując przykłady rozwiązań i artykuły merytoryczne. Jeśli specjalizujesz się w branży klimatyzacji - nasz newsletter z pewnością wzbogaci Twoją wiedzę.
Zgadzam się z Regulamin
Serdecznie zapraszamy do lektury!
 

Copyright © Hydropol-Dekor 2019.