Dlaczego klimatyzacja oszczędza energię
Dlaczego klimatyzacja oszczędza energię?
Czemu możemy się spodziewać niższych rachunków za ogrzewanie wykorzystując do niego technologię kojarzoną z chłodzeniem? Ogrzewanie za pomocą klimatyzatorów może wydawać się nieoczywiste.
Jednak wystarczy prześledzić proces działania klimatyzacji by rzecz okazała się prosta.
Klimatyzacja – w trybie chłodzenia – działa na zasadzie odbierania ciepła z pomieszczenia, przekazywania go czynnikowi chłodzącemu i wydalania jego nadmiaru poza pomieszczenie. Dzięki bardzo wydajnym wymiennikom ciepła oraz nowoczesnym czynnikom chłodzącym proces ten łatwo jest odwrócić, dzięki czemu można pobierać ciepło z otoczenia i tłoczyć je do wnętrza.
Przy czym należy zauważyć, że pojęcie „ciepło” jest bardzo względne. Dla człowieka „zimno” zaczyna się od zera stopni w skali Celcjusza. Temperatury poniżej zera to już bardzo zimno. A czym jest „zimno” dla fizyka? Zimno to nie jest osobny stan materii czy energii – to dosłownie „brak ciepła”. Jeśli jest zimno – to energia cząstek w gazach, ciałach stałych i cieczach – magazynowana w nich i odczuwana przez nas jako „ciepło” a objawiająca się drganiami cząsteczek jest niska. Im niższa energia cząstek substancji tym jest ona dla nas zimniejsza. Warto zauważyć, że brak energii występuje w przyrodzie dopiero przy zerze – ale nie naszym, skromnym zerze a przy zerze absolutnym. Czyli minus 270 stopni Celcjusza. Dopiero w takiej temperaturze ruch cząstek zamiera całkowicie. Nowoczesne pompy ciepła i klimatyzatory AIRWELL wyposażone są w technologię (wydajne wymienniki ciepła, nowoczesne czynniki chłodzące), które umożliwiają odzyskiwanie energii drgających cząstek przy temperaturach dochodzących do -15 stopni. Urządzenia są w stanie tą energię odzyskać, zmagazynować, przetworzyć i oddać do pomieszczenia jako ciepłe powietrze.
I tu kryje się sekret klimatyzacji jako wydajnego i taniego urządzenia grzewczego. Nie musi ona „produkować” ciepła. Zwykły grzejnik elektryczny, spalinowy czy olejowy musi spalić zadaną substancję (lub wykorzystać prąd) by wytworzyć z niej energię, która dopiero ogrzeje coś (odpromiennik, wymiennik ciepła, kaloryfer), co odda to ciepło otoczeniu. W przypadku wykorzystania pomp ciepła i klimatyzacji ciepła nie trzeba wytwarzać. Dzięki czemu jedyna energia jakiej potrzebują klimatyzatory to ta, potrzebna na jego przekazanie do środka. O tym, że taniej jest zapłacić za przesyłkę rzeczy już istniejącej niż wyprodukować taką rzecz na miejscu nikogo nie trzeba przekonywać. I za to płacimy gdy grzejemy klimatyzacją – za przesyłkę ciepła z zewnątrz do wewnątrz. Mając inne rozwiązania grzewcze płacimy za cały proces produkcji ciepła wraz ze wszystkimi stratami tego procesu na każdym etapie.