Skip to main content
Jak działa klimatyzator

Jak działa klimatyzacja?

Jak działa klimatyzacja?

Klimatyzator składa się z dwóch części. Jedna (jednostka zewnętrzna) montowana jest na zewnątrz pomieszczenia – najczęściej na dachu, ścianie lub obok budynku. Druga (jednostka wewnętrzna) instalowana jest we środku. Zadaniem urządzenia jest transport powietrza z zewnątrz do środka budynku.

W czasie tej operacji wyrównywana jest temperatura powietrza, jego wilgotność oraz jest ono dodatkowo filtrowane. Odprowadzanie nadmiaru ciepła stanowi zadanie jednostki zewnętrznej podczas gdy zapewnienie jego wysokiej jakości poprzez filtrowanie, jonizowanie i rozprowadzanie leży po stronie klimatyzatora instalowanego w pomieszczeniu. Obie części połączone są rurami, którymi tłoczone jest powietrze z zewnątrz.
Jednostki wewnętrzne mogą przybierać różne formy – w zależności od zapotrzebowania klienta. Mogą to być klimatyzatory ścienne, sufitowe bądź podłogowe – montowane podobnie jak kaloryfery.

 

CHŁODZENIE

 
W jednostce zewnętrznej sprężarka spręża pary tworząc strumień czynnika chłodniczego o wysokiej temperaturze i pod dużym ciśnieniem. Gaz ten przepływa przez wymiennik ciepła – zostaje schłodzony powietrzem z budynku i skroplony. Ciecz – ciągle pod wysokim ciśnieniem – transportowana jest do zaworu gdzie ulega rozprężeniu. Co za tym idzie drastycznie spada jej temperatura – do około 0 stopni. Zimna ciecz odbiera ciepło od powietrza tłoczonego do wewnątrz budynku i odparowuje – po czym znowu jest sprężana.

 

 

CHŁODZENIE I GRZANIE

Systemy AIRWELL SPLIT mogą być nie tylko doskonałymi klimatyzatorami. W porach przejściowych – na jesieni i wiosną – potrafią zamienić się w wydajne grzejniki. W tym celu system odwraca kolejność. Pobiera ciepło z otoczenia i oddaje je powietrzu tłoczonemu do wewnątrz budynku. Przy czym trzeba zauważyć, że pojęcie „ciepła” będzie w tym wypadku mocno rozszerzone. O ile ludziom temperatura 2 stopni powyżej zera może kojarzyć się raczej z zimnem o tyle pompa ciepła AIRWELL znajdzie w nim wystarczająco dużo energii by ciągle ogrzewać powietrze w budynku.

 

Komfort za naciśnięciem jednego przycisku!

 
Mały, wygodny, wyposażony w wyświetlacz LCD pilot zwiększa komfort używania klimatyzacji AIRWELL.
W prosty sposób można zaprogramować temperaturę, ustawić klimatyzację w tryb nocny, normalnej pracy czy osuszania powietrza. Funkcja „I Feel” gwarantuje dobór optymalnych parametrów pracy do panujących warunków. W prosty sposób można zaprogramować czas pracy klimatyzacji i temperaturę pożądaną w pomieszczeniu. Np. jeśli wracasz o 17 z pracy możesz ustawić urządzenie by włączało się w dni powszednie o 16:30. W ten sposób wejdziesz do świeżego i chłodnego mieszkania.