Skip to main content

Jak dobrać klimatyzację

Jak dobrać klimatyzację?

W katalogach firm klimatyzacyjnych umieszczanych na stronach internetowych, w sklepach czy nawet w hipermarketach budowlanych mamy olbrzymią ilość różnego rodzaju urządzeń klimatyzacyjnych. Czym kierować się przy wyborze? Czego szukać i o co pytać, żeby wydane na klimatyzator pieniądze dały nam satysfakcję z dobrego zakupu?

Pierwszą informacją, która jest nam potrzebna przed zakupem to wydajność chłodnicza  lub grzewcza klimatyzatora. Moc chłodnicza klimatyzatora powinna zbilansować nam zyski ciepła dla danego pomieszczenia. Na zyski ciepła składają się między innymi : przenikanie ciepła przez przegrody, przez okna lub drzwi, zyski od ludzi oraz urządzeń. Wszystkie te elementy zależą od usytuowania pomieszczenia, materiałów z jakich jest zbudowane, od ilości ludzi i rodzaju wykonywanej pracy, rodzaju oświetlenia i wielu innych. Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że każdy człowiek wydziela ciepło. Pięciu ludzi przy pracy siedzącej to zyski ciepła ponad 500 W! Źródłami ciepła są także lodówki, komputery, serwery. Dlatego trudno jest powiedzieć przed telefon jaka potrzebna by była moc do konkretnego pomieszczenia. Oczywiście można szacunkowo powiedzieć, że 30-50 W/m3 w większości standardowych pomieszczeń się sprawdzi, ale zawsze należy skonsultować się przed zakupem z doświadczoną firmą instalatorską lub projektową.

Źle dobrany klimatyzator prawie na pewno będzie sprawiał problemy w eksploatacji. Najczęściej jest to oblodzenie wymiennika jednostki wewnętrznej, wylewanie się wody poza urządzenie, spadek mocy, uszkodzenie sprężarki.

  

Kolejne aspekty doboru klimatyzatora są raczej natury ekonomicznej i estetycznej. Pośród całej gamy urządzeń mamy urządzenia mniej lub bardziej „energożerne”. Do najbardziej oszczędnych należą klimatyzatory inverterowe. Zastosowana w nich sprężarka oraz silniki prądu stałego powodują, że sprawność tych urządzeń jest bardzo wysoka. Przy doborze klimatyzatora możemy patrzeć na parametr EER lub COP, który określa klasę energetyczną urządzenia. Im wyższa wartość tych wskaźników tym lepiej.

Wybór klimatyzatora to również wybór grupy urządzeń. Do wyboru mamy klimatyzatory ścienne, przypodłogowo-podsufitowe, kasetonowe, kanałowe i inne. Urządzenia ścienne to najczęściej stosowane rozwiązanie w biurach czy mieszkaniach. W niektórych jednak pomieszczeniach lepiej będą wyglądać klimatyzatory przypodłogowe, a z kolei kasety mają najlepszy zasięg strumienia chłodnego powietrza. Rodzaj pomieszczenia, jego usytuowanie, dostępność miejsca na urządzenia i instalację często zmusza nas do wyboru jednego, konkretnego rodzaju klimatyzatora.

Mając na uwadze powyższe fakty każdy zakup powinien być poprzedzony wizytą doświadczonej firmy instalatorskiej, która obliczy niezbędną moc chłodniczą, zaproponuje rozmieszczenie jednostek i instalacji i pomoże wybrać najlepsze dla Państwa urządzenia.